Śródmiąższowe zapalenie pęcherza

Rozpoznanie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego (IC) może być trudne dla lekarza. Jest to jednocześnie długotrwałe i frustrujące doświadczenie dla pacjenta. IC może manifestować się wieloma różnymi objawami w rejonie pęcherza moczowego i miednicy małej:

  • przewlekły ból o nasileniu od łagodnego do intensywnego,
  • uczucie napięcia i/lub tkliwość okolicy pęcherza,
  • parcia naglące (nagła potrzeba oddawania moczu) lub częstomocz (do 60 razy na dobę),
  • ból podczas stosunku.

Ponieważ śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego jest trudne do zdiagnozowania, uważa się, że blisko połowa osób cierpiących na IC nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora.

Znaczny deficyt snu i depresja mogą być poważnymi skutkami IC. Nieleczona choroba może upośledzać życie niektórych pacjentów. Jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana, może być skutecznie leczona.

Diagnozowanie IC

IC bywa często mylone z infekcją dróg moczowych lub infekcją pęcherza moczowego. Znaczna część diagnostyki IC jest oparta na wykluczeniu innych chorób, w tym raka pęcherza, kamicy nerkowej, zapalenia pochwy, endometriozy, chorób przenoszonych drogą płciową i infekcji gruczołu krokowego. Badania diagnostyczne stosowane w rozpoznaniu IC obejmują test cytometrii porównawczej, test potasowy i hydrodystensję.

Niektórzy pacjenci są zmuszeni odwiedzić wielu specjalistów na przestrzeni szeregu lat, aby zostało postawione właściwe rozpoznanie.

Fakty o IC

  • średni wiek w chwili zachorowania wynosi 40 lat (chociaż pierwsze objawy mogą pojawić się w okresie młodzieńczym lub nawet wcześniej),
  • 90% pacjentów z IC stanowią kobiety,
  • przybliżona liczba przypadków w USA wynosi od 700 000 do 1.8 miliona,
  • szacowana liczba chorych w Kanadzie wynosi: 70 000.

W jaki sposób lekarze rozpoznają IC?

W przeciwieństwie do infekcji pęcherza i dróg moczowych, IC zwykle nie poddaje się konwencjonalnemu leczeniu antybiotykami. Jego przyczyna nie została do końca poznana. Wiadomo, że podczas choroby dochodzi do uszkodzenia warstwy śluzówki wyściełającej od wewnątrz pęcherz moczowy, co umożliwia toksynom zawartym w moczu wywoływanie reakcji zapalnej i przez to dolegliwości bólowe.

IC może być skutkiem oddziaływania wielu różnych czynników. Czasami urolodzy rozpoznają IC na podstawie stwierdzenia w cystoskopii punktowych wybroczyn, szczelin lub owrzodzeń spowodowanych wrzodami Hunner’a. IC bywa też rozpoznawane na podstawie takich objawów, jak ból, parcia naglące, częstomocz i nykturia.